خدمات ما

چاپ و نصب بیلبوردهای جاده‎‌ای

۱-
تعریف بیلبورد
۲-
قطعات یک بیلبورد تبلیغاتی

شاید ابتدایی‌‎ترین تعریف از بیلبورد این باشد که، بیلبورد اصطلاحی‌ست که برای حساب شخصی فردی جهت تبلیغات محصولات در فضای باز طراحی می‎‌شود تا توجه عابران، رانندگان و مردم را جلب کند. بیلبوردها معمولا در اطراف مناطق ترافیکی یا مناطق پرتردد نصب می‌‎شوند.

واژه بیلبورد مرکب از دو بخش Bill به معنای قبض، لایحه قانونی، سند، صورت حساب و Board به معنای تخته یا هر چیز مسطح، میز غذا، مقوا و غیره می‎‌باشد. بیلبورد با نوشتار انگلیسی Billboard که در طی مصوبه فرهنگستان زبان فارسی برگردان فارسی آن آگهی‌نما می‌‎باشد و به محلی برای نصب آگهی‎‌ها و اعلانات گفته می‎‌شود. این کلمه لاتین در کشور آمریکا مصطح و به نوعی تابلو اطلاق می‌‎شود که به روی آن پوسترهای بزرگ چسبانده می‎‌شود.

امروزه بیلبورد تبلیغاتی مجموعه‌ای از تصاویر بزرگ هستند، بعضی از آن‌ها مضحک، بعضی کمی عجیب و غریب و گاهی کنایه آمیزند. اما در حال حاضر بیلبوردهایی مورد پسندتر هستند و در ذهن باقی می‌‎مانند که از ایده‌ای جدید استفاده کرده باشند. ما به عنوان بیننده می‌توانیم دیدگاه‌های مختلفی نسبت به هر آگهی‌نما داشته باشیم اما این واقعیت را نمی‌توان انکار کرد که بیلبوردها، نماد جریان دائمی و روان زندگی هستند.

قطعات یک بیلبورد تبلیغاتی

طراحی و ساخت بیلبورد شامل اجزا زیر می‎‌باشد:

  • فونداسیون:

شامل بتن و میل‌گرد است که در مصالح ساختمان‎‌سازی نیز کاربرد دارد و با استفاده از این مصالح ابتدا طرح‎‌ریزی فونداسیون توسط میل‌گردها، بافته شده و با ریختن بتن آن را محکم می‎‌کنند.

  • پایه:

پایه‎‌های محکم و قوی از جنس آهن و یا بتن درست می‎‌کنند که قسمتی از این پایه در داخل فونداسیون و خاک زیر زمین قرار می‎‌گیرد تا بتواند سنگینی بیلبورد را تحمل نماید.

  • صفحه نمایش بیلبورد:

 صفحه‎‌ای است فلزی که تبلیغ مدنظر بر روی آن تعبیه می‎‌شود.

  • روشنایی:

 تأمین کننده نور بیلبورد، لامپ‎‌های پروژکتور از جنس LED هستند که این لامپ‎‌ها کم مصرف و مقرون به صرفه می‌‎باشند.

  • راهروها و نردبان‎‌های تعویض رویه:

تکنسین کار هنگام نصب و تعویض تابلو از این نردبان‎‌ها کمک می‎‌گیرد.

  • کلیپس و سپری:

 این ابزار برای صاف نگه داشتن بنر تعبیه شده بر روی بیلبورد استفاده می‎‌شود و از چروک شدن بنر که حاوی پیام تبلیغاتی است، جلوگیری می‌‎‎نماید.

  • رویه تابلو:

 رویه بیلبورد سطحی صاف و یکدست دارد که از آن برای نصب آگهی بهره‎‌برداری می‌‎شود.

  • آگهی:

همان چیزی است که به تبلیغ گذاشته شده است یعنی هدف اصلی نصب تابلو است که آگهی‎‌ها پس از مدت زمان اجاره تعویض می‌‎گردند و آگهی جدیدی جایگزین آن می‌‎شود، در گذشته آگهی‎‌های درج شده بر روی تابلو از جنس پارچه بود اما امروزه پارچه منسوخ شده و به جای آن از بنر، فلکسی یا استیکر استفاده می‎‌شود.

  • بخش فرابیلبورد و حجم:

این بخش خارج از محدوده تابلوی تبلیغاتی است که جدیدا به بیلبوردها افزوده شده است در واقع فضایی خارج از محوطه تابلو را اشغال می‎‌نماید که معمولا به صورت تصاویری خلاق است.