تاریخچه لوگو بنز

 کارخانه مرسدس بنز در نوامبر سال 1883 در مانهایم آلمان و با همكاری گاتلیب دایملر و كارل بنز راه اندازی و در سال 1890 به رسمیت شناخته شد. در حال حاضر کارخانه مرسدس بنز در منطقه زیندل فینگن واقع در شهر اشتوتگارت قرار دارد که فعالیت‎های آن در ادامه سیاست‌های قدیمی‌ترین سازنده خودروهای بنزینی در...

 کارخانه مرسدس بنز در نوامبر سال 1883 در مانهایم آلمان و با همكاری گاتلیب دایملر و كارل بنز راه اندازی و در سال 1890 به رسمیت شناخته شد. در حال حاضر کارخانه مرسدس بنز در منطقه زیندل فینگن واقع در شهر اشتوتگارت قرار دارد که فعالیت‎های آن در ادامه سیاست‌های قدیمی‌ترین سازنده خودروهای بنزینی در جهان، یعنی دایملر، موتورن، گیزلشافت است. 

نام این شرکت برگرفته از اسم دختر امیل جلینک، تاجر بزرگ اتریشی و نماینده فروش محصولات بنز است وبه معنایی زیبایی و وقار می‎باشد، که کارل بنز نام او را روی محصول خود گذاشت.  درسال ۱۹۹۸ پس از ادغام دایملر ـ بنز با شرکت خودروسازی آمریکایی کرایسلر و تشکیل دایملرکرایسلر آگ، این شرکت مدیریت مرسدس بنز را در اختیار گرفت.

benz-blog

لوگو مرسدس بنز

لوگوی مرسدس بنز که یک ستاره سه پر است، نشان تسلط این خودرو بر زمین، دریا و آسمان می‌باشد که در سال ۱۹۰۳ طراحی در سال 1923 به عنوان یک نشان تجاری ثبت شد و تا سال ۱۹۲۶ چندین بار تغییر کرد تا به شکل امروزی خود رسید. بعد از جنگ جهانی اول در سال ۱۹۲۶ که صنعت آلمان رو به زوال بود شرکت دایملر بنز تأسیس شد که محصولات خود را با نام مرسدس وارد بازار کرد. لوگوخود را به صورت یک دایره که در وسط آن یک ستاره قرار گرفته است، طراحی کرد و برای استفاده در پنجره رادیاتور گنجانده شد.

benz-blog

 البته نشان فعلی که در آن حلقه ای ستاره سه پر را دربرگرفته در سال 1937 طراحی شده است. ابتدا لوگو مرسدس شامل سه شاخه یا همان ستاره و فاقد حلقه دور آن بود. اما پس از ادغام مرسدس و بنز در دهه 20 ميلادي یک حلقه به دور ستاره نیز اضافه شد.   آرم کمپانی بنز تاکنون مراحل مختلفی را طی کرده است که به طور کلی می‌توان تاریخچه طراحی لوگو مرسدس بنز را  به دو دوره تقسیم کرد: 1-مرحله اول: این لوگو در سال 1903 طراحی گردید اما در سال‌های 1909، ‌1916 و 1921 تكامل یافته‎تر شد تا اینكه در سال 1926 به یك ستاره طلایی با دایره‎ای كه دور آن را محصور كرده بود، تبدیل گردید. 2-مرحله دوم: در سال 2014 شرکت خودروسازی مرسدس بنز به خاطر قهرمانی در مسابقات فرمول یک، لوگوی ویژه‌ خود را طراحی نموده است. نام مرسدس بنز به «مرسدس AMG پتروناس» تغییر یافت و لوگو نیز همزمان با آن طرح جدیدی به خود گرفت. این مسابقه که با پیروزی لوئیس همیلتون، راننده انگلیسی تیم مرسدس به پایان رسید.

Image

تیم مرسدس در بخش خودروسازان را بر آن داشت تا به خاطر قدردانی از راننده انگلیسی‌، لوگوی خود را تغییر دهد که پس از آن توسط «دیتر سچه»، رئیس شرکت‌های دایملر و مرسدس و «توتو وولف»، مدیر اجرایی بخش F١ شرکت، تغییرات لوگوی مرسدس بنز امضا شد. در حال حاضر در ساخت شكل ظاهری خودروهای مرسدس بنز تغییرات محسوسی ایجاد شده که محصولات این کمپانی قیافه وحشی‎تری به خود گرفته‎اند، اما در شکل ظاهری لوگوی این شرکت تغییرات زیادی به وجود نیامده و ستار‎ه لوگو از سال 1903 تاکنون پا برجا بوده است. به طوری که افراد در تمام رده‌های سنی با دیدن این لوگو، فوراً محصولات کمپانی مرسدس بنز را به خاطر می‎آورند. معنای لوگوی مرسدس بنز چیست؟ این شرکت تقریبا یک قرن پیش از سوی کارل بنز و گوتلیب دایملر تاسیس شد و آرم آن سابقه‌ای طولانی و باشکوه دارد. این دو، مکانیک و مهندسی مشتاق بودند که چند موفقیت‌ را به نام خود ثبت کردند. در سال ۱۸۸۶، بنز سه‌ چرخه‌ای موتوری ساخت، و طولی نکشید که دایملر کالسکه‌ای موتوری تولید کرد. چند سال بعد، گوتلیب دایملر شرکت DMG (دایملر-موتورن-گیزلشافت)، را تاسیس و بنز هم بنز را افتتاح کرد. DMG، در سال ۱۹۰۰ به ساخت “مرسدس” ادامه داد، اما در آلمان جنگ تهدیدی برای تامین سوخت شد. رانندگان نمی‌توانستند برای خودروهای خود بنزین تهیه کنند. برای غلبه بر این بحران، DMG و بنز، ۲۶ سال پس از معرفی “مرسدس” با عنوان دایملر – بنز باهم ادغام شد. حدود یک سال پس از ادغام‌شان، هزاران خودروی مرسدس – بنز تولید شد. در سال ۱۹۳۱، مرسدس بنز W15 را که به عنوان مدل 170 هم شناخته می‌شود، در نمایشگاه ماشین پاریس به نمایش گذاشت و به خوبی هم مورد استقبال قرار گرفت و حتی پس از پایان خط تولید آن در سال ۱۹۳۶ همچنان فروش داشت. موفقیت W15 به برنامه‌ی دایملر – بنز کمک زیادی کرد. آرمی از زمین، دریا و آسمان همانند خود برند، ستاره‌ی سه پرِ مرسدس بنز هم در طول سال‌ها تغییرات زیادی را تجربه کرد. به ظاهر این طرح نخستین بار از کارت‌پستال‌های خانوادگی دایملر برداشته شده بود. در ابتدا رنگ لوگو، طلایی بود و سپس سفید و در نهایت نقره‌ای شد. ستاره‌ی سه پر، ساده و صریح است: به رنگ نقره با حاشیه‌ی مدورِ براق. هر کدام از این سه پَر به زمین، دریا و آسمان اشاره دارد و نشان‌دهنده‌ی برتری موتورهای دایملر هستند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *